# 2SAR554PFRAT100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2SAR554PFRAT100
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2sar554pfrat100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2sar554pfrat100#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/2S/CR/55/2SCR552P5T100DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.5 A
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 120 @ 100mA, 3V
- **Frequency:** 340MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power:** 500 mW
- **Supplier Device Package:** MPT3
- **Transistor Type:** PNP
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 400mV @ 25mA, 500mA
- **Voltage:** 80 V