Part Number: 2P25G-GY-01 Manufacturer: Eaton - Bussmann Electrical Division Category: Terminal Blocks Subcategory: Specialized Product URL: https://distyparts.com/product/2p25g-gy-01 RFQ URL: https://distyparts.com/product/2p25g-gy-01#rfq Summary: 2P25G-GY-01 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Eaton - Bussmann Electrical Division and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: 2P25G-GY-01 is a specialized from Eaton - Bussmann Electrical Division. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 25 A Housing Color: Gray Mounting Type: Direct Mount Number of Levels: 1 Number of Positions: 2 Terminal: 15.8mm Termination Style: Spring Cage Type: Middle Voltage: 600 V Wire Gauge or Range: 0.5-2mmツイ Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/eaton-bussmann-electrical-division Category Page: https://distyparts.com/category/connectors-interconnects/terminal-blocks/specialized Canonical URL: https://distyparts.com/product/2p25g-gy-01