# 2P25G-GY-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2P25G-GY-01
- **Manufacturer:** Eaton - Bussmann Electrical Division
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Specialized
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2p25g-gy-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2p25g-gy-01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 25 A
- **Housing Color:** Gray
- **Mounting Type:** Direct Mount
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 2
- **Terminal:** 15.8mm
- **Termination Style:** Spring Cage
- **Type:** Middle
- **Voltage:** 600 V