# 2FA63-78/TABS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2FA63-78/TABS
- **Manufacturer:** Carling Technologies / Littelfuse
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Toggle Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2fa63-78-tabs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2fa63-78-tabs#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 17.45mm
- **Actuator Type:** Standard Round
- **Bushing Thread:** 15/32-32
- **Circuit:** SPST
- **Current Rating (Amps):** 6A (AC)
- **Illumination:** Non-Illuminated
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Operating Temperature:** -17.8°C ~ 65.6°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 12.70mm Dia
- **Switch Function:** On-Off
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Voltage Rating:** 125 V