# 29F0430-2SR-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 29F0430-2SR-10
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/29f0430-2sr-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/29f0430-2sr-10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 8A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 10mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.250" (6.35mm)
- **Impedance @ Frequency:** 200 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 4
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.428" L x 0.428" W (10.87mm x 10.87mm)