# 2920L110/60MR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2920L110/60MR
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2920l110-60mr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2920l110-60mr#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/F2/86/8D/F2868DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/F2/86/8D/F2868DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.1 A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 410 mΩ
- **Size:** 0.289" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
- **Thickness (Max):** 0.079" (2.00mm)
- **Time to Trip:** 500 ms
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 60V