# 28T0375-300
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 28T0375-300
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/28t0375-300
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/28t0375-300#rfq
- **Core Type:** Toroid
- **Diameter:** 0.375" (9.53mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 10.96
- **Effective Length (le) mm:** 20.72
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.188" (4.78mm)
- **Inductance Factor (Al):** 566 nH
- **Initial Permeability (µi):** 850
- **Material:** 28
- **Tolerance:** ±20%