# 28T0301-10P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 28T0301-10P
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/28t0301-10p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/28t0301-10p#rfq
- **Core Type:** Toroid
- **Diameter:** 0.301" (7.65mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 6.75
- **Effective Length (le) mm:** 14.93
- **Finish:** Parylene
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.126" (3.20mm)
- **Inductance Factor (Al):** 473 nH
- **Initial Permeability (µi):** 850
- **Material:** 28
- **Tolerance:** ±20%