# 28T0201-100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 28T0201-100
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/28t0201-100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/28t0201-100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** Toroid
- **Diameter:** 0.201" (5.10mm)
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.134" (3.40mm)
- **Inductance Factor (Al):** 727 nH
- **Initial Permeability (µi):** 850
- **Material:** 28
- **Tolerance:** ±25%