# 28T0153-70P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 28T0153-70P
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/28t0153-70p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/28t0153-70p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** Toroid
- **Diameter:** 0.155" (3.94mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 1.821
- **Effective Length (le) mm:** 8.097
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 14.748
- **Finish:** Parylene
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.070" (1.78mm)
- **Initial Permeability (µi):** 850
- **Material:** 28
- **Tolerance:** ±20%