# 28T0121-20P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 28T0121-20P
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/28t0121-20p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/28t0121-20p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** Toroid
- **Diameter:** 0.121" (3.07mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 1.51
- **Effective Length (le) mm:** 6.64
- **Finish:** Parylene
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.082" (2.08mm)
- **Inductance Factor (Al):** 244 nH
- **Initial Permeability (µi):** 850
- **Material:** 28
- **Tolerance:** ±20%