# 28N0277-000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 28N0277-000
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/28n0277-000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/28n0277-000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** Multi-Hole (2)
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.244" (6.20mm)
- **Initial Permeability (µi):** 850
- **Length:** 0.277" (7.04mm)
- **Material:** 28
- **Width:** 0.160" (4.06mm)