# 28C0236-0BW-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 28C0236-0BW-10
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/28c0236-0bw-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/28c0236-0bw-10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 5A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 10mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.394" (10.00mm)
- **Impedance @ Frequency:** 835 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.236" Dia x 3.404" L (6.00mm x 84.46mm)