# 28B0157-500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 28B0157-500
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/28b0157-500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/28b0157-500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** Tube
- **Diameter:** 0.157" (4.00mm)
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.118" (3.00mm)