# 28642006RP2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 28642006RP2
- **Manufacturer:** NorComp Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Receptacles, Female Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/28642006rp2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/28642006rp2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/65/56/37/6556377-2864S-20-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** Flash
- **Contact Type:** Female Socket
- **Current Rating (Amps):** 1A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.177" (4.50mm)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 20
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)
- **Row Spacing:** 0.079" (2.00mm)