# 284M-18RED
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 284M-18RED
- **Manufacturer:** E-Z-Hook
- **Category:** Test and Measurement
- **Subcategory:** Test Leads - Jumper, Specialty
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/284m-18red
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/284m-18red#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** Alligator Clip, Miniature, Insulated
- **2nd Connector:** Alligator Clip, Miniature, Insulated
- **Cable Length:** 18.0" (457.20mm)
- **Configuration:** Alligator to Alligator
- **Contents:** 1 Lead, Red
- **Current Rating (Amps):** 2.5 A
- **Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Temperature Range:** 221°F (105°C)
- **Voltage:** 1000VDC (1kV)
- **Wire Gauge:** 22 AWG