# 2810KL-04W-B70-P00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2810KL-04W-B70-P00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2810kl-04w-b70-p00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2810kl-04w-b70-p00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 40.6 CFM (1.14m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CSA, UL, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 43.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 4.2 W
- **RPM:** 5000 RPM
- **Size:** Square - 70mm L x 70mm H
- **Static Pressure:** 0.288 in H2O (71.7 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.159 lb (72.12 g)
- **Width:** 25.00mm