# 27SNC1870156
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 27SNC1870156
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Rivets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/27snc1870156
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/27snc1870156#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Natural
- **Grip Range:** 0.031" ~ 0.188" (0.79mm ~ 4.78mm)
- **Head Diameter:** 0.313" (7.95mm)
- **Head Height:** 0.060" (1.52mm)
- **Hole Diameter:** 0.187" (4.75mm) 3/16"
- **Material:** Acetal
- **Rivet Length:** 0.375" (9.53mm) 3/8"