# 27MTP00500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 27MTP00500
- **Subcategory:** Board Supports
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/27mtp00500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/27mtp00500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Between Board Height:** 0.500" (12.70mm)
- **Holding Type:** Snap Lock
- **Length:** 0.876" (22.25mm)
- **Material:** Nylon
- **Mounting Type:** Snap Lock
- **Support Hole Diameter:** 0.156" (3.96mm)
- **Support Panel Thickness:** 0.062" (1.58mm) 1/16"