# 27MTP00250
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 27MTP00250
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Board Supports
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/27mtp00250
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/27mtp00250#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Between Board Height:** 0.250" (6.35mm) 1/4"
- **Holding Type:** Snap Fit
- **Length:** 0.626" (15.90mm)
- **Material:** Nylon
- **Mounting Type:** Threaded Stud
- **Support Hole Diameter:** 0.156" (3.96mm)
- **Support Panel Thickness:** 0.063" (1.59mm)