# 27MMP020
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 27MMP020
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Board Supports
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/27mmp020
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/27mmp020#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Between Board Height:** 0.787" (20.00mm)
- **Holding Type:** Snap Lock
- **Length:** 1.068" (27.12mm)
- **Material:** Nylon
- **Mounting Hole Diameter:** 0.098" (2.50mm)
- **Mounting Panel Thickness:** 0.062" (1.57mm) 1/16"
- **Mounting Type:** Snap Lock
- **Support Hole Diameter:** 0.098" (2.50mm)
- **Support Panel Thickness:** 0.062" (1.57mm) 1/16"