# 27LMTP01500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 27LMTP01500
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Board Supports
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/27lmtp01500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/27lmtp01500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Between Board Height:** 1.500" (38.10mm)
- **Holding Type:** Snap Lock
- **Material:** Nylon
- **Mounting Type:** Screw Mount
- **Support Hole Diameter:** 0.156" (3.96mm)
- **Support Panel Thickness:** 0.062" (1.58mm) 1/16"