# 27FTP01125
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 27FTP01125
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Board Supports
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/27ftp01125
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/27ftp01125#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Between Board Height:** 1.125" (28.58mm)
- **Holding Type:** Snap Lock
- **Length:** 1.525" (38.74mm)
- **Material:** Nylon
- **Mounting Type:** Screw Mount
- **Support Hole Diameter:** 0.156" (3.96mm)
- **Support Panel Thickness:** 0.063" (1.59mm)