# 27FTP00375A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 27FTP00375A
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Board Supports
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/27ftp00375a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/27ftp00375a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Between Board Height:** 0.375" (9.53mm) 3/8"
- **Holding Type:** Snap Lock
- **Length:** 0.775" (19.69mm)
- **Material:** Nylon
- **Mounting Type:** Screw Mount
- **Support Hole Diameter:** 0.156" (3.96mm)
- **Support Panel Thickness:** 0.062" (1.58mm) 1/16"