# 27ESB103MMF50NF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 27ESB103MMF50NF
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Rotary Potentiometers, Rheostats
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/27esb103mmf50nf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/27esb103mmf50nf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/04/30/12043091-A105781-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.250" (6.35mm)
- **Actuator Length:** 1.969" (50.00mm)
- **Actuator Type:** Flatted
- **Adjustment Type:** User Defined
- **Built in Switch:** None
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Gangs:** 2
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.2W, 1/5W
- **Resistance (Ohms):** 10k
- **Resistive Material:** Carbon
- **Rotation:** 300°
- **Taper:** Logarithmic
- **Temperature Coefficient:** 5%
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Tolerance:** ±20%