# 2727R-19J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2727R-19J
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2727r-19j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2727r-19j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 100 mA
- **DC Resistance (DCR):** 19Ohm Max
- **Frequency:** 4.4MHz
- **Height:** 0.300" (7.62mm)
- **Inductance:** 330 µH
- **Material:** Iron
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 55 @ 790kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.06mm)
- **Tolerance:** ±5%