# 2693-24MMX55MM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2693-24MMX55MM
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2693-24mmx55mm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2693-24mmx55mm#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/32/83/15328310-3M158783-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Rubber
- **Backing, Carrier:** Crepe Paper
- **Color:** Tan
- **Length:** 180' (55.0m) 60 yds
- **Tape Type:** Masking
- **Temperature Range:** 325°F (163°C)
- **Thickness:** 0.0079" (7.9 mils, 0.200mm)
- **Width:** 0.94" (24.00mm)
## Inventory Summary
- **Distributor Count:** 0
- **Total Stock:** 0
- **Pricing Available:** No
- **Datasheet Available:** Yes
- **Image Available:** Yes
- **Specifications Available:** Yes
## Buyer Actions
- Review part details and specifications
- Compare distributor stock and pricing
- Open datasheet for technical validation
- Submit RFQ from product page
## Related Entities
- **Manufacturer Page:** https://distyparts.com/manufacturer/3m
- **Category Page:** https://distyparts.com/category/tapes-adhesives-materials/tape
## Canonical Reference
The canonical source for this part is:
https://distyparts.com/product/2693-24mmx55mm