# 2693-12MMX55M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2693-12MMX55M
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2693-12mmx55m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2693-12mmx55m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/32/75/15327587-3M158781-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Rubber
- **Backing, Carrier:** Crepe Paper, Treated
- **Color:** Tan
- **Length:** 180' (55.0m) 60 yds
- **Tape Type:** Masking
- **Temperature Range:** 325°F (163°C) - 30 minutes
- **Thickness:** 0.0085" (8.5 mils, 0.216mm)
- **Usage:** Paint Masking, Automotive
- **Width:** 0.47" (12.00mm)