# 2641LH/2A23601L220V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2641LH/2A23601L220V
- **Manufacturer:** APEM Inc.
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Rocker Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2641lh-2a23601l220v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2641lh-2a23601l220v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** O -
- **Actuator Type:** Concave (Curved) - Illuminated
- **Circuit:** DPST
- **Color:** Red
- **Current Rating (Amps):** 16A (AC), 15A (DC)
- **Illumination Type, Color:** Neon, Red
- **Illumination Voltage (Nominal):** 220 VAC
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 85°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 30.00mm x 22.00mm
- **Switch Function:** On-Off
- **Termination Style:** Solder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Voltage Rating:** 12 V