# 25SH-B-06-TS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 25SH-B-06-TS
- **Manufacturer:** Adam Technologies Inc
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/25sh-b-06-ts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/25sh-b-06-ts#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Length:** 0.134" (3.40mm)
- **Contact Material:** Brass
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 3A
- **Fastening Type:** Friction Lock
- **Insulation Color:** White
- **Insulation Height:** 0.276" (7.00mm)
- **Insulation Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 6
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.098" (2.50mm)
- **Shrouding:** Shrouded - 4 Wall
- **Style:** Board to Cable/Wire
- **Termination:** Kinked Pin, Solder
- **Voltage Rating:** 250VAC