# 25LC256-E/SM16KVAO
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 25LC256-E/SM16KVAO
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/25lc256-e-sm16kvao
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/25lc256-e-sm16kvao#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 5 MHz
- **Memory Format:** EEPROM
- **Memory Interface:** SPI
- **Memory Organization:** 32K x 8
- **Memory Size:** 256Kbit
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 8-SOIJ
- **Technology:** EEPROM
- **Voltage:** 2.5V ~ 5.5V