# 25AA010A/W16K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 25AA010A/W16K
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/25aa010a-w16k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/25aa010a-w16k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 10 MHz
- **Memory Format:** EEPROM
- **Memory Interface:** SPI
- **Memory Organization:** 128 x 8
- **Memory Size:** 1Kbit
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Supplier Device Package:** Die
- **Technology:** EEPROM
- **Voltage:** 1.8V ~ 5.5V