# 255PSB122K6R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 255PSB122K6R
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/255psb122k6r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/255psb122k6r#rfq
- **Capacitance:** 2.5 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 2.1 mΩ
- **Height:** 1.969" (50.00mm)
- **Lead Spacing:** 2.067" (52.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Size:** 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1200V (1.2kV)