# 255MHBS55K2H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 255MHBS55K2H
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/255mhbs55k2h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/255mhbs55k2h#rfq
- **Capacitance:** 2.5 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 12.8 mΩ
- **Height:** 0.965" (24.50mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Size:** 1.260" L x 0.591" W (32.00mm x 15.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)