# 251SHF0R5BSE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 251SHF0R5BSE
- **Manufacturer:** EXXELIA
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/251shf0r5bse
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/251shf0r5bse#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency
- **Capacitance:** 0.5 pF
- **Features:** High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Size:** 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.050" (1.27mm)
- **Tolerance:** 卤0.1pF
- **Voltage:** 250V