# 2510R-10H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2510R-10H
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2510r-10h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2510r-10h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 510 mA
- **DC Resistance (DCR):** 400mOhm Max
- **Frequency:** 440MHz
- **Height:** 0.110" (2.79mm)
- **Inductance:** 270 nH
- **Material:** Phenolic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 25 @ 25MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.255" L x 0.105" W (6.48mm x 2.67mm)
- **Tolerance:** ±3%