# 250R18W334KV4E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 250R18W334KV4E
- **Manufacturer:** Johanson Dielectrics Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/250r18w334kv4e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/250r18w334kv4e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/70/9-/12/709-1237-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** SMPS Filtering
- **Capacitance:** 0.33 µF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.125" L x 0.062" W (3.17mm x 1.57mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.070" (1.78mm)
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage:** 25V