# 250R145ZR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 250R145ZR
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/250r145zr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/250r145zr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/25/0R/12/250R120-RCZRTB-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 145 mA
- **Height:** 0.433" (11.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.201" (5.10mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 14 Ω
- **Size:** 0.256" L x 0.181" W (6.50mm x 4.60mm)
- **Time to Trip:** 2.5 s
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 60V (250V Int)