# 250R07N151JV4T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 250R07N151JV4T
- **Manufacturer:** Johanson Dielectrics Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/250r07n151jv4t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/250r07n151jv4t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/70/9-/11/709-1120-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 150 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.025" (0.64mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 25V