# 250R05L0R9AV4T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 250R05L0R9AV4T
- **Manufacturer:** Johanson Technology Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/250r05l0r9av4t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/250r05l0r9av4t#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/71/2-/12/712-1235-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency
- **Capacitance:** 0.9 pF
- **Features:** High Q, Low Loss
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.013" (0.33mm)
- **Tolerance:** 卤0.05pF
- **Voltage:** 25V