# 25-E1500-09
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 25-E1500-09
- **Manufacturer:** NTE Electronics
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Headers, Plugs and Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/25-e1500-09
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/25-e1500-09#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Gray
- **Current:** 7 A
- **Header Orientation:** Vertical
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 9
- **Pitch:** 0.197" (5.00mm)
- **Positions Per Level:** 9
- **Termination Style:** Solder
- **Type:** Header, Male Pins, Unshrouded
- **Voltage:** 300 V