# 25-CBSA-5.5X5.75X0.225
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 25-CBSA-5.5X5.75X0.225
- **Manufacturer:** Leader Tech Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Shields
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/25-cbsa-5-5x5-75x0-225
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/25-cbsa-5-5x5-75x0-225#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Height:** 0.225" (5.72mm)
- **Length:** 5.750" (146.05mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount, Through Hole
- **Type:** Shield, 2-Piece
- **Ventilation:** Non-Vented
- **Width:** 5.500" (139.70mm)