# 25-55CPS-SN-16
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 25-55CPS-SN-16
- **Manufacturer:** Leader Tech Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RFI and EMI - Contacts, Fingerstock and Gaskets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/25-55cps-sn-16
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/25-55cps-sn-16#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/59/01/14590111-1798-1009-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Clip
- **Height:** 0.250" (6.35mm)
- **Length:** 15.984" (406.00mm)
- **Material:** Beryllium Copper
- **Plating:** Tin
- **Type:** Fingerstock
- **Width:** 0.550" (13.97mm)