# 24MM-5M-1.0MM-5550H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 24MM-5M-1.0MM-5550H
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/24mm-5m-1-0mm-5550h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/24mm-5m-1-0mm-5550h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Tacky - Both Sides
- **Backing, Carrier:** Polyethylene-Terephthalate (PET)
- **Color:** Gray, White
- **Material:** Acrylic Elastomer
- **Outline:** 5.00m x 24.00mm
- **Shape:** Rectangular
- **Thermal Conductivity:** 3.0W/m-K
- **Thickness:** 0.0394" (1.000mm)