# 24LT300U
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 24LT300U
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/24lt300u
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/24lt300u#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/25/25/87/2525872-24LT310U-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3 A
- **Mounting Type:** User Defined
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 55 mΩ
- **Size:** 1.185" L x 0.522" W (30.10mm x 13.25mm)
- **Thickness (Max):** 0.043" (1.10mm)
- **Time to Trip:** 4 s
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 24V