# 24AA512SC-I/WF17K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 24AA512SC-I/WF17K
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/24aa512sc-i-wf17k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/24aa512sc-i-wf17k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 900 ns
- **Clock Frequency:** 400 kHz
- **Memory Format:** EEPROM
- **Memory Interface:** I虏C
- **Memory Organization:** 64K x 8
- **Memory Size:** 512Kbit
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** Die
- **Technology:** EEPROM
- **Voltage:** 1.7V ~ 5.5V