# 2451/34GR-1000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2451/34GR-1000
- **Manufacturer:** Daburn Electronics
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2451-34gr-1000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2451-34gr-1000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Silver Coated
- **Conductor Strand:** 7/42
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.013" (0.33mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polytetrafluoroethylene (PTFE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0027" (0.069mm)
- **Jacket Color:** Green
- **Length:** 1000.0' (304.8m)
- **Operating Temperature:** -90°C ~ 250°C
- **Voltage:** 300V
- **Wire Gauge:** 34 AWG