# 243A022-3-02-0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 243A022-3-02-0
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Heat Shrink Boots, Caps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/243a022-3-02-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/243a022-3-02-0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Large Diameter Recovered:** 0.700" (17.78mm)
- **Large Diameter Supplied:** 1.100" (27.94mm)
- **Large Recovered Length:** 1.070" (27.18mm)
- **Shell Size:** 22
- **Small Diameter Recovered:** 0.220" (5.59mm)
- **Small Diameter Supplied:** 0.790" (20.07mm)
- **Small Recovered Length:** 0.380" (9.65mm)