# 2412PS-10W-B30-B00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2412PS-10W-B30-B00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2412ps-10w-b30-b00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2412ps-10w-b30-b00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 9.1 CFM (0.255m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CSA, UL, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 29.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 5.00W
- **RPM:** 2600 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.090 in H2O (22.5 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 100VAC
- **Weight:** 0.309 lb (140.16 g)
- **Width:** 30.00mm