# 2408NL-05W-B19-L50
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2408NL-05W-B19-L50
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2408nl-05w-b19-l50
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2408nl-05w-b19-l50#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 10.9 CFM (0.305m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CSA, UL, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 22.5dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 960 mW
- **RPM:** 2800 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.067 in H2O (16.7 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.187 lb (84.82 g)
- **Width:** 20.00mm